Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Praca

Zarządzanie Zasobami Ludzkimi - pomoc

Oto mój treściwy artykuł dla osób, które pragną w przyszłości być kadrowcem. Poniżej wyjaśniam garść niezbędnych haseł łączących się z tą dziedziną.

Wypowiedzenie umowy o pracę – to wbrew pozorom trudna kwestia. Musi zostać przekazane na piśmie zatrudnionemu i być odpowiednio sformułowane. Najważniejsza jest kwestia okresu wypowiedzenia, który jest odmienny w zależności od sytuacji. Spory odsetek umów ma odgórnie określone klauzule końca, w reszcie przypadków obowiązuje uniwersalne prawo. Jeżeli umowę zawarto na czas nieokreślony, oto zestawienie:

Zatrudniony mniejszy niż pół roku – czas wypowiedzenia ma trwać 14 dni
Od sześciu miesięcy do trzydzieści sześciu miesięcy - czas ma trwać miesiąc
Powyżej trzech lat zatrudnienia - trzy miesiące

Wypowiedzenie umowy o pracę może się odbywać na wiele sposobów. Wcześniej opisywałem przypadek jednostronnego przerwania umowy. Czasem jest tak, że pracę ma swój koniec poprzez porozumienie stron. Najkorzystniej dla kadrowca jest, gdy ma sobie radzić z kontraktem na czas określony. W tej sytuacji ona zwyczajnie wygasa, bez warunku wypowiedzenia.
Prawo pracy w Polsce narzuca pewne ograniczenia. Nie można zakończyć kontraktu osoby, której do emerytury brakuje mniej niż cztery lata pracy. Zabronione jest też kończenie kontraktu podczas urlopu zatrudnionego. Niewiasty przy nadziei i świeżo upieczone matki są w naszym państwie pod osobną ochroną – nie wolno ich zwolnić w okresie ciąży ani w dniach urlopu macierzyńskiego.

Zarządzanie Zasobami Ludzkimi – po angielsku Human Resources bądź HR. Termin można tłumaczyć wielorako. HR to gałąź nauki, która bada sprawy funkcjonowania kadry w firmach i instytucjach. To także zestaw narzędzi zarządzających i utarta nazwa na dział pracowniczy w firmie.

Regulamin pracy amatorom może się mieszać z terminem prawo pracy. Różnica jest bardzo duża. Prawo pracy to zbiór przepisów, narzucanych odgórnie przez Sejm. Regulamin pracy jest tworzony przez dyrekcję przedsiębiorstwa lub instytucji. Dotyczy kwestii, które nie są zapisane w ogólnokrajowym prawie. Normują najczęściej dress-code zatrudnionych, ilość spóźnień, zasady układania grafików i podobne elementy pracy. Zazwyczaj pisane przez dział HR