Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Praca

Zakładamy działalność gospodarczą

Czasami okazuje się, że powinniśmyuruchomićswojądziałalność i skończyćprzepychanki z przełożonym. Koncepcja, plan biznesowy – i co dalej? Od niedawnaswojąfirmęmożnabłyskawiczniezarejestrować w Internecie.

Sposobem na sukces jest tylkonowyplan na działalność, której do tej pory nie było w Polsce. To chybanajważniejszewyzwanie, alenastępnekłopotyto"papierologia". Trzeba też walczyć o dotacje unijne. Zwykłewsparcie finansowewystarczyprzynajmniej na zakuppotrzebnegosprzętu. Jesteśmy znani z formalności ikłopotów w urzędach, jednakw końcuzakładanie firmyrozpoczynamy od komputera: składamyinteraktywnyformularz.

Gdzie się zarejestrować?

Rejestracja firmy odbywa się w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Tennowoczesnysystem informatyczny dla osób fizycznych, które zaczynająwłasnefunkcjonowanie na rynku – spisujewszystkieprzedsiębiorstwa, jest bazą wiedzy i danych o nich.

Gdynasze marzenie todziałalność gospodarcza, należyzłożyćwniosek do CEIDG, z użyciemelektronicznegodruku. Jednak ci, którzy nie korzystają z komputera, mogą złożyćwniosek w osobiście w urzędzie gminy. Wniosek zgłasza firmę do skarbówki (firma otrzymuje NIP) i ZUS-u, jest także wnioskiem o REGON.

Ważne, że elektroniczna rejestracja jest nieodpłatna, a działalnośćmożnarozpocząćtuż po zgłoszeniuspółki.

Składki ZUS

Uruchamiającyfirmę jest dla ZUS-u nie tylko ubezpieczonym, ale i płatnikiem, jeślizatrudniapersonel. Bez względu naprzekazanieformularza do CEIDG, obowiązkowo musimywpisać się do ubezpieczeń społecznych. Wykorzystujemy do tego druki ZUS ZUA i ZUS ZZA. Równieżmożnazłożyć je drogą elektroniczną, jeśliposiadamykwalifikowany podpis. Poza tymmożemy je oddaćosobiścielubpocztą.

Własna firma się opłaca?

Otworzenie firmy ma sporo zalet i kojarzy się z pewnego rodzaju wolnością, głównie dlatego, że nareszciekażdy możeoddać sięwypełnianiadawno przygotowanychkoncepcji. Niestety jest też sporymobciążeniem i obowiązkiem. Z tego powodu, że dwa lata działalności, wiążą się z niskimi składkami ZUS, łatwiejodważyć się na start własnego biznesu.