Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Praca

Wystartuj z firmą już teraz!

Zakładanie firmy, pomimo stereotypom, wcale nie jest takie zawiłe. Po prostu trzeba pamiętać o kilku prostych krokach. Poniżej przydatny poradnik, w którym opisane jest przystępnie, jak to zrobić.

Duża część dokumentacji jest osiągalna przez sieć. Powinieneś przejść na portal firma.gov.pl, na której jest formularz CEIDG. Uzupełnienie dostępnej tam dokumentacji to rejestracja firmy w bazie REGON, ustalenie stawki podatkowej oraz wstawienie do rejestru US. O ile masz już NIP, zostanie on jednocześnie przypisany twojej firmie. W dokumentacji WWW należy też wpisać profil działalności - wpisuje się numer Polskiej Klasyfikacji Działalności, który musisz odnaleźć na stronie z wykazem.

Istotnym miejscem, gdzie należy następnie uzupełnić formalności, jest ZUS. Na stronie internetowej instytucji znajdziesz dokładne instrukcje oraz wzory ankiet do uzupełnienia. W skrócie mówiąc – trzeba napisać za kogo zamierzasz odprowadzać składki ZUS - czy tylko za siebie (w przypadku indywidualnej działalności), czy też za pracowników.

O ile chcesz zatrudniać pracowników, kolejnymi instytucjami do zaliczenia stają się PIP oraz Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Obie instytucje należy zawiadomić, że właśnie rozpoczyna się nasza działalność gospodarcza. W wypadku firm gastronomicznych obowiązkowe będzie załatwienie dodatkowych dokumentów, gdyż są one dokładniej kontrolowane przez państwo.

Dotacje unijne to ogromna szansa dla firmy, której nie należy odpuszczać. Normy unijne to niełatwa rzecz, dlatego warto poszukać porządnych firm doradczych, które pomogą w wypełnianiu formalności potrzebnych do przyznania wsparcia z UE. O ile chcesz zrobić to samodzielnie, koniecznie zaglądnij na stronę www.funduszeeuropejskie.gov.pl/, na której są przydatne instrukcje oraz najświeższe informacje dotyczące pomocy UE.