Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Praca

Prawo pracy w Polsce

Ten poradnik zawiera parę użytecznych faktów dla każdego, kto poszukuje zatrudnienia, a nie wie jakie znaczenie mają prawo pracy i rodzaje kontraktów pracowniczych. Z pewnością jest pomocny najmocniej dla ludzi zaraz po studiach, którzy właśnie znaleźli się na rynku pracy i czasem się w nim gubią.

Ostatnimi czasy popularne jest powiedzenie umowa śmieciowa. Najmocniej jest ono używane przez członków partii, związkowców i publicystów. Czy to uzasadnione miano dla takiego kontraktu? Nie do końca. Posiada korzyści dla pracownika i pracodawcy. Popatrzmy:

Umowa o dzieło to najbardziej okrojona forma kontraktu. Pojawia się zazwyczaj w kwestii autorskich zadań, czyli rysunków, artykułów, aplikacji itp. Do minusów umowy o dzieło trzeba wliczyć na pierwszym miejscu brak wszelkich świadczeń – na emerytury i służbę zdrowia. Zleceniobiorca nie ma również prawa do urlopu, bo kontrakt dotyczy wykonania określonego dzieła w ściśle określonych granicach czasowych. Zaletami bez dwóch zdań są pewna wolność dla zleceniobiorcy oraz niewielki koszt zatrudnienia. Niskie stawki podatkowe i spore ulgi obejmują zwłaszcza umowy autorskie.

Umowa zlecenie niewiele się różni od umowy o dzieło. Można ją zawierać na sprecyzowany czas, nieco luźniej określając jej przedmiot. Sprawa gwarantowanych składek wygląda inaczej dla różnych statusów wykonawców. Na studenta nie są odprowadzane żadne zobowiązania skarbowe. W reszcie przypadków pracodawca płaci składkę zdrowotną, rentową i emerytalną, lecz ciągle nie przysługuje żaden urlop. Podobnie jak umowa o dzieło, umowa zlecenie jest gwarantowana przez kodeks cywilny.

Umowa o pracę to upragniona stabilizacja. Trudno się dziwić, w końcu to pewny etat, większe pieniądze no i naturalnie urlop, naliczany według lat pracy. Dodatkowo obywatela z umową o pracę chroni prawo pracy. Polecam zajrzeć do kodeksu, w celu zapoznania się lepiej z wykazem praw, jakie przyznane są pracownikowi na tego rodzaju kontrakcie. Szczególnie przyjrzyj się zapisom dotyczącym uciążliwemu zjawisku, jakim jest mobbing w pracy. Ta lektura może cię ustrzec przed wieloma zagrożeniami.