Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Praca

Pracowniku, czy znasz swoje prawa?

Prawo pracy to gałąź prawa, który odnosi się do stosunków pracy między pracodawcą a pracownikiem oraz zawiera przepisy odnoszące się do organizacji pracodawców i pracowników, układów zbiorowych, a także partycypacji pracowniczej i porozumienia w zbiorowych stosunkach pracy.

Domena kadry.infor.pl ma na celu rozpowszechnianie informacji dla wszystkich osób, które zawodowo zajmują się zagadnieniami będącymi zakresem takiej gałęzi prawa, jaką jest prawo pracy.

Podstawowym przepisem prawnym regulującym wszystkie prawa i obowiązki stron stosunku pracy jest Kodeks pracy. Kodeks pracy definiuje prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Pracownik to osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Pracodawcą jest komórka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia ona pracowników.
Regulacje dotyczące praw i obowiązków podmiotów stosunku pracy są jednak nie tylko w kodeksie, ale także w pozostałych aktach prawnych, które zwykle posiadają albo odesłanie wprost do odpowiednich regulacji kodeksu pracy, albo mówią, że regulacje kodeksu mają zastosowanie do spraw uregulowanych innymi przepisami.

Zgodnie z kodeksem pracy umowę na etat zawiera się na czas nieokreślony, na czas określony lub na czas wykonania zdefiniowanej pracy. Rozwiązanie zaś umowy o pracę następuje na mocy obopólnej zgody stron, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem czasu wypowiedzenia (wypowiedzenie umowy o pracę), przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia), z upływem czasu, na który była spisana, z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.

Zgodnie z art. 104 Kodeksu pracy organizację i porządek pracy oraz powiązane z tym prawa i obowiązki ustala regulamin pracy. Regulamin pracy drobiazgowo ustala prawa i obowiązki pracowników. Regulamin pracy wdrażany jest w życie kiedy miną 2 tygodnie od dnia upublicznienia go do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy, a obowiązkiem pracodawcy jest zaznajomienie z nim pracownika przed 1 dniem pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę powinno zostać złożone na piśmie. Po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy pracodawca powinien wydać pracownikowi świadectwo pracy. Jest to zgodne z art. 97.§1 Kodeksu pracy, który stanowi, że w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca obowiązany jest natychmiast wydać pracownikowi świadectwo pracy. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Świadectwo pracy wydawane jest na piśmie.