Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Praca

Co będzie z Twoją emeryturą ?

Świadczenia emerytalne to zabezpieczenie o charakterze wynagrodzenia pieniężnego dla osób w podeszłym wieku, które nie są w stanie uczestniczyć już pracy zarobkowej. Kiedyś mówiono o niej renta starcza.

System emerytalny w postaci, jaka jest w dzisiejszych czasach, narodził się w 1880 roku. Stworzył go kanclerz Otto von Bismarck, aby zdobyć poparcie klasy robotniczej dla swojej partii. Była to zapewniona przez kraj emerytura dla wszystkich ubezpieczonych pracowników, którzy ukończyli 70 lat. Emerytury zmieniały się przez te lata i na chwilę obecną emerytura w naszym kraju składa się z 3 filarów: I filar – Fundusz Ubezpieczeń Społecznych obsługiwany przez zus, II filar – Otwarty fundusz emerytalny (w skrócie OFE), III filar – np. Indywidualne konto emerytalne (w skrócie IKE).

Przed korzystaniem z prawa do emerytury, jeśli ktoś utraci pracę, przysługują jej tzw. świadczenia przedemerytalne. Świadczenia przedemerytalne można uzyskać między innymi, gdy człowiek zostaje zwolniony w wieku co najmniej 56 lat – dla kobiety oraz 61 lat – dla mężczyzny oraz ma przedział wiekowy uprawniający do emerytury, który wynosi minimum20 lat dla kobiet i 25 lat - mężczyźni. Jeśli okres uprawniający do emerytury jest dłuższy, to wiek utraty pracy również jest obniżony. Utrata pracy powinna wynikać z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Ponadto osoba starająca się o świadczenia przedemerytalne musi spełniać dodatkowo następujące kryteria: przez okres co najmniej 6 miesięcy miała zasiłek dla bezrobotnych, nadal jest zarejestrowana w ewidencji Urzędu Pracy jako osoba bezrobotna, w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez dobrego usprawiedliwienia przyjęcia właściwe zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, złoży podanie o rozpoczęcie świadczenia przedemerytalnego. Gdy utracona zostaje renta, pobierana stale od 5 lat, to również można składać wniosek o świadczenia przedemerytalne.

Gdy osoba z jakiegoś powodu charakteryzuje się tymczasową lub ciągłą niezdolnością do wykonywania pracy zawodowej, to przysługują jej świadczenia pieniężne wypłacane w ramach systemu ubezpieczeń społecznych. Takie świadczenie nosi nazwę renta. Renta może być podzielona na kilka rodzajów: renta inwalidzka, renta rodzinna, renta socjalna. Renta rodzinna to taki rodzaj renty, który przysługuje członkom rodziny osoby nieżyjącej, która miała ubezpieczenie i w chwili śmierci prawo do emerytury lub świadczeń przedemerytalnych. Oprócz wdowy prawo do brania świadczenia, jakim jest renta rodzinna mają dzieci własne, jak również wnuki.