Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Praca

Bolesne zwolnienie pracownika

Rynek pracy jest obecnie całkowicie nieprzewidywalny. Zdają sobie z tego sprawę najdokładniej osoby, które nie są zatrudnione na stałe. Kierownictwo przekazuje wypowiedzenie umowy o pracę, a dalej były zatrudniony musi radzić sobie sam. To, czy uda mu się znaleźć kolejny zakład pracy, zależy od wielu warunków. Pewne jest tymczasem jedno – zwolnienie z pracy to dla niego cios, po którym niełatwo wrócić do codzienności.

Rozwiązanie umowy o pracę

W naszych rodzimych zakładach pracy tylko niekiedy ma miejsce rozwiązanie umowy o pracę. Można dojść do wniosku, że to przejaw dobrej passy. To jednak nie do końca prawda. tego rodzaju rozwiązania spotyka się nieczęsto, ponieważ niewielu pracobiorców posiada umowę o pracę. Często ma miejsce zatrudnianie na tzw. umowy śmieciowe, czyli umowę zlecenie i umowę o dzieło. Przy tego rodzaju dokumentach prawnych nietrudno o niespodziewane zwolnienie pracownika przez pracodawcę. Jednakże, jeżeli już ktoś ma umowę na etat, warto zapoznać się w swoich prawach oraz dowiedzieć się, jakim sposobem bez uszczerbku na zdrowiu zwolnić się z firmy. zatrudniający bowiem zazwyczaj wykorzystują brak wiedzy pracownika i dają mu wypowiedzenie umowy o pracę, choć zgodnie z obowiązującymi normami nie nie powinni tego robić.

Rodzaje zwolnień

Zwolnienie z pracy może mieć różne postaci. W prawie występuje wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia, z upływem czasu, na który była zawarta i – w przypadku umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy - z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta. Wszelkie zasady, jakimi rządzi się relacja szef - zatrudniony znajdują się w Kodeksie Pracy.

Rozwiązanie a wygaśnięcie

Trzeba pamiętać, że rozwiązanie umowy o pracę to nie to samo co jej wygaśnięcie. Z tym drugim przypadku zwolnienie z pracownika jest powodowane wydarzeniami losowymi, niezależnych od obydwu stron. Dramatyczną przyczyną wygaśnięcia umowy na etat jest śmierć szefa (nie dotyczy to spółek, spółdzielni i sfery budżetowej), śmierć pracownika a także jego nieobecność w miejscu zatrudnienia powyżej trzech miesięcy z powodu aresztowania.