Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Praca

ABC dla kadrowych

Każdy właściciel firmy w momencie przyjęcia pierwszej osoby w ramach umowy umowy o pracę, zostaje pracodawcą. Moment ten, jest niezwykle istotna, gdyż jej konsekwencją jest wiele obowiązków jakie świeżo upieczony pracodawca musi wypełnić. Powszechnie wiadomo, że nieznajomość prawa szkodzi, dlatego znajomość podstawowych zagadnień wynikających z Kodeksu Pracy np obliczanie płacy netto brutto czy udzielania urlopów pracownikom jest niezbędna.

Dokumentacja Pracownicza – o czym należy pamiętać.

Zatrudniając w ramach umowy o pracę mamy obowiązek każdemu założyć osobną teczkę akt osobowych. Teczka taka złożony jest z trzech części A – do której wykładamy dokumenty zebrane przed nawiązaniem stosunku pracy, część B - w czasie zatrudnienia a także C- po ustaniu zatrudnienia.

Zakładając dokumentację pracowniczą pamiętajmy aby je odpowiednio zabezpieczyć, ochrona danych osobowych nakłada obowiązek na pracodawcach gromadzenia teczek akt osobowych w zamkniętej szafie aktowej.

Urlopy pracownicze – podstawy w pigułce.

Każdej osobie zatrudnionej na umowę o pracę należą się urlopy, różne w zależności od okoliczności i celu. Najbardziej popularne są urlopy wypoczynkowe, dzięki nim pracownik ma nabrać sił. W przypadku sytuacji życiowych takich jak ślub czy zgon kogoś z rodziny, Kodeks Pracy zapewnia urlop okolicznościowy. Wymiar tego urlopu nie jest z góry oszacowany, musimy tylko okoliczności urlopu okolicznościowego udokumentować adekwatnym urzędowym pismem np. z urzędu stanu cywilnego. Prawo pracy umożliwia pracownikom skorzystania z urlopu na żądanie – o terminie udzielenia takiego urlopu decyduje pracownik.

Kilka słów o zasiłkach.

Zasiłki są formą pomocy dla tych którzy, są w trudnej sytuacji życiowej. Powodem jej może być zły stan zdrowia, który uniemożliwia podjęcie pracy albo z uwagi na wiek. Pierwszym rodzajem zasiłku dla osób mających orzeczenie o niepełnosprawności jest zasiłek pielęgnacyjny. Do tego zasiłku mają prawo osoby małoletnie, które ukończyły 16 rok życia a także osoby starsze – po 65 roku życia. Zasiłek wynosi 153 zł. miesięcznie i ma obniżyć koszty opieki i pomocy w codziennej egzystencji dla osób niepełnosprawnych. Następnym świadczeniem, o którym warto napisać, jest zasiłek przedemerytalny. Jest on przyznawany tym osobom, które do dnia rozwiązania stosunku pracy z powodu likwidacji lub upadłości zakładu pracy, były zatrudnione przez okres co najmniej 6 miesięcy lub takim, które do dnia ogłoszenia likwidacji prowadziły działalność gospodarczą pozarolniczą i płaciły z tego tytułu składki na ubezpieczenie społeczne.

Rodzaje umów o pracę, urlopy pracownicze, ulgi czy świadczenia wypłacane z tytułu rodzicielstwa to jedynie część z podstawowych informacji, które są ważne dla nas wszystkich. Znajomość tych zagadnień jest niezbędna aby nie zagubić się w gąszczu przepisów, zdobyć należne świadczenie lub nie dać się oszukać pracownikowi.